Joga dla początkujących: nauka jogi w domu

image


Bardzo często joga jest postrzegana jedynie jako system ćwiczeń rozciągających. Jest to jednak pogląd jednostronny. Joga to cały system praktyk, który pomaga rozwijać się zarówno fizycznie, jak i duchowo.

Zdrowe ciało równa się zdrowy umysł

Joga w szerokim znaczeniu to cały sposób życia prowadzący do oświecenia. Jest to szczególna nauka filozoficzna o zasadach funkcjonowania świata i miejscu w nim człowieka.

Joga pomaga spojrzeć na życie z innej perspektywy i całkowicie zredefiniować własne cele, zasady i codzienne nawyki. Pomaga uniezależnić się od uczuć, regularnie medytować i koncentrować się oraz doskonalić ciało i duszę.

Podstawowe zasady jogi zostały sformułowane przez Guru Patańdżalego już w 300 r. p.n.e., ale do dziś nie straciły na aktualności. Jest on prawdopodobnie najbardziej czczonym joginem na świecie i stworzył słynne Joga Sutry, w których podzielił nauki na osiem odrębnych części.

W dwóch pierwszych mówi o sposobie życia. Oczekuje się, że każdy jogin będzie prowadził życie w umiarkowany sposób, będzie życzliwy, będzie dbał o higienę osobistą oraz zaangażuje się w medytację i studiowanie kanonów. Należy całkowicie wykorzenić chciwość, zazdrość i inne negatywne uczucia, ponieważ nie przynoszą one żadnego pożytku.

W trzeciej i czwartej części omówiono aspekty fizyczne. Na przykład, w książce znajduje się szczegółowy opis ćwiczeń zwiększających witalność.

Ostatnie cztery rozdziały dotyczą doskonalenia umysłu i cech duchowych poprzez medytację i ćwiczenie zdolności umysłowych.

Joga, postrzegana jedynie jako kombinacja asan (określonych pozycji), jest raczej ćwiczeniem wzmacniającym ciało. Regularnie praktykowana może poprawić ogólny stan zdrowia, unormować funkcjonowanie poszczególnych narządów i układu krążenia, skorygować sylwetkę oraz "napiąć" mięśnie i skórę.

joga

Czy joga jest dobra dla Ciebie?

Zajęcia jogi są odpowiednie dla prawie wszystkich. Nie jest to sport, ale praktyka prozdrowotna, którą można uprawiać w każdym wieku. Nawet przyszłe matki mogą uczestniczyć w zajęciach, choć z pewnymi ograniczeniami. Nie musisz się martwić, jeśli nie jesteś wystarczająco elastyczny. Joga ma za zadanie rozwijać te umiejętności.

Nie należy jednak zapominać, że joga, jak każdy sport, ma przeciwwskazania. Nie należy uczyć się jogi na własną rękę bez uprzedniej konsultacji z lekarzem:

  • w obecności różnych zaburzeń psychicznych;
  • w przypadku ostrych chorób narządów wewnętrznych;
  • w przypadku chorób serca, chorób stawów;
  • w przypadku przeziębienia i gorączki;
  • po operacji;
  • w przypadku chorób nowotworowych.

Jakie zajęcia jogi są odpowiednie dla początkujących?

Na pewno słyszałeś o wielu różnych stylach: hatha, kundalini, iyengar i wielu innych. Który z nich należy wybrać?

  • Jeśli chcesz ćwiczyć jogę w domu, w spokojnym tempie, to hatha joga jest dla ciebie odpowiednim wyborem. Wszystkie inne typy wyłoniły się z tego kierunku. Hatha łączy w sobie medytację, pranajamę (techniki oddechowe), relaks i odprężenie oraz proste ćwiczenia, które można utrudniać. Celem hatha jogi jest osiągnięcie równowagi duchowej.
  • Jeśli masz ograniczenia wynikające z przyczyn zdrowotnych - lepiej wybierz jogę Iyengara. Ten prosty styl jogi rozpoczyna kurs dla początkujących od ćwiczeń, których celem nie jest szybkość, ale "rezultaty": rozciągnięcie mięśni i całego ciała.
  • Dla osób bardziej sprawnych i niespokojnych właściwą drogą jest ashtanga joga. Pomaga odprowadzać nadmiar energii. Takie praktyki wymagają jednak dobrego treningu fizycznego, więc raczej nie powinny być traktowane jako punkt wyjścia do zajęć jogi w domu.
  • Dla najbardziej aktywnych osób dostępna jest również power joga (joga mocy). Należy pamiętać, że nacisk na ciało jest jeszcze bardziej intensywny niż w ashtanga jodze. Te ćwiczenia jogi nie są przeznaczone dla początkujących. Są one jednak idealne dla sportowców. Power joga pomaga zwiększyć elastyczność.
  • Joga kundalini będzie szczególnie interesująca dla tych, którzy stawiają na pierwszym miejscu rozwój duchowy. Ta dyscyplina jogi opiera się na medytacji, asanach, intonowaniu mantr, ćwiczeniach oddechowych i koncentracji umysłu. Joga kundalini nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania fizycznego, jednak nie nadaje się jako joga dla początkujących. Lepiej uczyć się jej pod okiem guru.

Regularna, sumienna praktyka jogi może przynieść dramatyczne rezultaty - ciało staje się elastyczne, a umysł jasny. Po ocenieniu swoich możliwości i określeniu celu, jaki chcesz osiągnąć, łatwo jest wybrać właściwy kierunek

Joga jest zjawiskiem niezwykłym i kontrowersyjnym. Łączy w sobie filozofię, religię, mistycyzm, a nawet praktykę medyczną. Ale dziś nie trzeba szukać guru ani chodzić do grupy - jogę można ćwiczyć samodzielnie w domu.

joga

Zanim to zrobisz, nie zapomnij:

  • Skorzystaj z pomocy trenera (Internet nie jest tutaj rozwiązaniem);
  • Zaopatrz się w podstawowy sprzęt: matę, "cegłę", pasy i wygodny strój.
  • Kostium można łatwo skompletować z posiadanych ubrań domowych. Zamiast specjalnego pasa na pierwszy raz wystarczy bandaż elastyczny lub skakanka.

Pierwsze kroki

Jeśli już od jakiegoś czasu planujesz ćwiczyć jogę, przestań marnować czas. Zacznij teraz!

Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w kilku zajęciach z praktykiem, aby zorientować się, co jest czym. Nie są to jednak warunki wstępne. Pierwsze ćwiczenia można znaleźć w Internecie. Zajęcia jogi dla początkujących można pobrać z Internetu lub ściągnąć online i wykonywać je równolegle z nagraniem wideo.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz