5 wskazówek, jak rozpocząć trening siłowy na siłowni

image

W dzisiejszym artykule przedstawiamy Państwu 5 wskazówek, jak rozpocząć trening siłowy, aby osiągnąć wyniki jak najszybciej i w zdrowy sposób.

Wskazówka 1 - Określ cel swojej aktywności sportowej

Wyznacz sobie realny i ambitny cel, który ma konkretną datę i wynik liczbowy. A potem spróbuj, tak jak w biznesie, przychodzić do pracy trzy razy w tygodniu i pracować po dwie godziny dziennie, cały czas wpatrując się w telefon i przeglądając strony w mediach społecznościowych.  Z takim harmonogramem nie da się zarobić zbyt wiele pieniędzy - to fakt. Podobnie jest w sporcie - jeśli chcesz osiągnąć wyniki, nie tylko poświęcaj swój czas, ale także myśl i ciężko pracuj. Naucz się być zdyscyplinowanym i traktować trening siłowy poważnie i odpowiedzialnie. Zrozum, że to jest Twoje przyszłe zdrowie.

Ile mniej więcej czasu dziennie należy przeznaczyć na trening w pierwszym etapie?

W dzisiejszym świecie, w którym ludzie nie pracują fizycznie, nawet 3 treningi tygodniowo po 60 minut uznaje się za siedzący tryb życia. Nie każdy może trenować jednocześnie 5-6 razy w tygodniu. Pomoże jednak rozsądny plan i codzienna rutyna.

trenujący mężczyzna

Wskazówka 2 - Znajdź siłownię

Jeśli chcesz rozpocząć trening siłowy, wybierz się na siłownię w pobliżu miejsca pracy, aby łatwiej było zorganizować sobie dzień pracy. W ten sposób można ćwiczyć przed lub po pracy albo w porze lunchu. A jeśli siłownia znajduje się w pobliżu domu, mało prawdopodobne jest, że zawsze będziesz mieć energię, by na nią wyjść po powrocie do domu. Raczej chcesz usiąść i odpocząć lub zająć się pracami domowymi, których zawsze jest pod dostatkiem.

Co powinno znaleźć się w takiej sali gimnastycznej?

Czy ważna jest liczba maszyn treningowych, czy wystarczą hantle i sztangi? W dzisiejszych czasach każda nowoczesna siłownia ma wszystko, czego potrzebujesz, ale ponieważ skupiamy się na rozwoju wszystkich cech fizycznych człowieka w celu poprawy zdrowia, musimy zwrócić uwagę na to, czy siłownia posiada strefę do treningu funkcjonalnego. Jeżeli w siłowni znajdują się tylko maszyny do ćwiczeń siłowych, nie zapewni ona człowiekowi wszystkiego, czego potrzebuje, a jedynie umożliwi mu wykonywanie ćwiczeń siłowych i aerobowych.

Wskazówka 3 - Wybierz trenera

Jeśli jesteś dobry w tym, co robisz, uczyłeś się i rozwijałeś swój warsztat, to pamiętaj o tym że trener personalny w klubie fitness jest prawdopodobnie jeszcze lepszy z większą wiedzą i pewnie też i doświadczeniem. Bardziej niż na czymkolwiek innym skupia się na treningu sportowym i zdrowiu. Należy starannie wybrać trenera, a następnie po prostu mu zaufać: opracuje on dla nas kompetentny plan treningu siłowego.

trener personalny

Wskazówka 4 - Opracuj plan treningu siłowego

Zalecamy opracowanie planu na okres jednego miesiąca. W ciągu pierwszych 1-2 tygodni trener powinien zbadać Twoje możliwości fizyczne, ocenić zdolności motoryczne, przeprowadzić odpowiednie testy sprawnościowe w celu wykrycia zaburzeń równowagi oraz poznać Twoje szczególne cechy zdrowotne, aby uniknąć kontuzji.  Następnie powinien nauczyć cię podstawowych, fundamentalnych ruchów i rozwinąć twoją technikę, aby zbudować podstawy z twoim ciałem. Lekarz ma również kilka tygodni na przygotowanie mięśni do aktywności fizycznej, a następnie ułożenie pierwszego programu ćwiczeń siłowych.  Mając plan treningowy na miesiąc z dobrze opracowaną periodyzacją mocy, objętością i intensywnością ćwiczeń, zachowasz zdrowie i nie nabawisz się kontuzji. Wręcz przeciwnie, stworzysz podstawy doskonałej kondycji.

Wskazówka 5 - Prowadź dzienniczek treningowy

Prowadź dzienniczek treningu siłowego i zapisuj wszystkie swoje treningi razem z trenerem lub samodzielnie. Notuj swoje osiągnięcia i postępy w każdym ćwiczeniu.  Kiedy masz wyznaczony konkretny cel i plan, przychodząc na siłownie nie tracisz czasu na zadawanie pytań i zastanawianie się co dziś będę robił.

Zobacz też: Co to jest trening autogenny Schultza?

trening

Zasady treningu siłowego dla początkujących

Nie spiesz się z osiąganiem wyników. Pamiętaj, że poniższe zasady są ważne dla osiągnięcia sukcesu w treningu siłowym:

  • Nie należy zbytnio obciążać stawów - prawdopodobieństwo urazów w pierwszym i drugim roku jest znacznie większe.
  • W pierwszym roku należy unikać dużej objętości i intensywności ćwiczeń z dużymi ciężarami.
  • Dokładnie zapamiętuj, studiuj i doskonal swoje techniki ruchowe.  

Trenuj mądrze i powodzenia!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz