Zumba - co to jest i jakie niesie ze sobą korzyści?

image


Zumba znajduje się na liście programów wielu nowoczesnych klubach fitness. Mało kto chętnie wybiera tę kategorię. Powodem tego jest błędne przekonanie: trzeba umieć tańczyć, a przynajmniej poruszać się plastycznie. Niektórzy ludzie wstydzą się wyglądać niezręcznie.

Jednak wyjątkowość tańca i aerobiku zumby polega na tym, że może go uprawiać absolutnie każdy i nie wymaga on doświadczenia sportowego ani tanecznego. Ćwiczenia są dostosowane do każdego poziomu sprawności fizycznej i nie ma w nich skomplikowanych ruchów. Cechą charakterystyczną popularnej zumby jest to, że układom tanecznym towarzyszy zapalająca muzyka. Uczestnicy są zanurzeni w atmosferze zabawy.

Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim niuansom zumby, problemom, na które można pomóc i komu jest polecana.

zumba

Co to jest Zumba?

Zumba to połączenie elementów klasycznego aerobiku, podstawowej choreografii i różnych stylów tańca - hip hopu, flamenco, salsy, cha-cha-cha, tańca orientalnego itp.

Zajęcia prowadzone są przy żywej, rytmicznej muzyce tanecznej i zawsze charakteryzują się imprezową atmosferą. Zumba oznacza "bawić się" lub "latać". Zajęcia zumby są nieskomplikowane i łatwe do przeprowadzenia. Każdy może ją uprawiać, dlatego zumba wciąż podbija serca.

Historia powstania tego rodzaju aerobiku związana jest z nazwiskiem kolumbijskiego tancerza i instruktora fitness Alberto Pereza. Jest założycielem zumby. Stało się to pod koniec lat 90-tych, zupełnie przypadkowo. Alberto zapomniał zabrać na zajęcia płyty CD z muzyką. Musiał trenować do latino-popu granego w radiu, więc musiał wymyślać ruchy na bieżąco.

W 2001 roku Alberto Perez i jego partnerzy biznesowi założyli Zumba Fitness, firmę zajmującą się treningiem fitness w 186 krajach na całym świecie.

Ciekawostka: W lipcu 2015 roku w Mandaluyong City na Filipinach odbyła się największa w historii impreza Zumba Fitness Party, w której wzięło udział 12975 uczestników. Wydarzenie to zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

Odmiany zumby

Istnieje kilka rodzajów tego tańca:

 • Klasyka. Program zawiera elementy tańców latynoamerykańskich.
 • Kontynentalny. Ruchy są zapożyczone z różnych stylów tańca.
 • Zumba złota. Kompleks dostosowany do potrzeb osób starszych i osób, które doznały poważnych urazów.
 • Zumba - toning. Ćwiczenie, w którym trzeba przenieść coś ciężkiego, np. hantle.
 • Zumba - aqua. Ćwiczenia wykonuje się w basenie.
 • Zumba - step. Wykonywane na platformach schodkowych.
 • Orientalna Zumba. Wywodzi się z tańca orientalnego.
 • Zumba Pilates. Obejmuje ćwiczenia zapożyczone z systemu Pilates.

taniec

Czy można schudnąć z pomocą Zumby?

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy lub chcesz mieć muskularną sylwetkę, taniec może być metodą dodatkową, a nie główną. Zajęcia zumby mają na celu przede wszystkim rozwijanie wytrzymałości i zwiększanie wydatku kalorycznego. Jest to również przydatny trening cardio.

Zumba aerobik pomaga pozbyć się napięcia, nauczyć się rytmicznego poruszania, poznać elementy różnych tańców, rozwinąć gibkość i wprawić się w dobry nastrój. Aby jednak uzyskać efekt głębokiego napompowania mięśni i poważnej utraty wagi, należy dodatkowo uczęszczać na siłownię i inne zajęcia siłowe i gimnastyczne.

W ciągu jednej godziny tańczenia zumby spala się średnio około 500 kalorii. Kobiety, które nie mają nadwagi, a jedynie chcą nieco skorygować swoją sylwetkę, mogą zbilansować swoją dietę i stworzyć niewielki deficyt kcal. Dzięki temu osiągniesz oczekiwane rezultaty, przyspieszając spalanie zbędnych kilogramów.

Zumba jest odpowiednia dla dziewcząt, które niedawno urodziły dziecko, nieznacznie przytyły i chcą uporządkować swoją sylwetkę, a także dla wszystkich tych, które nigdy nie uprawiały sportu. Taki aerobik pomoże Ci się rozgrzać i rozluźnić.

Korzyści i przeciwwskazania do uprawiania zumby

Treningi odbywają się w szybkim tempie i są intensywne, dlatego istnieją przeciwwskazania do uprawiania zumby:

 • poważne nieprawidłowości stawów kończyn dolnych, w których zabroniona jest jakakolwiek aktywność fizyczna;
 • nadciśnienie;
 • schorzenia kręgosłupa, w których wyklucza się skoki;
 • problemy z biodrami;
 • poważne choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • tachykardia;
 • choroby układu oddechowego (przeciwwskazania czasowe);
 • astma;
 • niektóre problemy ze zdrowiem psychicznym;
 • cukrzyca (należy skonsultować się z endokrynologiem; nagła aktywność może wywołać skok poziomu cukru).

zumba

Kobiety w ciąży powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie ma zakazu, możliwe są zajęcia aqua-zumby.

Trening tańca to cała filozofia. Każda praktyka mająca na celu ożywienie i fizyczne wzmocnienie ciała niesie ze sobą pewną ideę.

W zumbie główną ideą jest zabawa. Nie ma tu miejsca na nudę, smutek i monotonię. Uprawiać zumbę to znaczy tańczyć. Zajęcia odbywają się w komfortowych warunkach i elektryzującej atmosferze. Stopniowo uczy się ruchów, nabiera tempa i rytmu, dostosowując się do grupy. Aerobik Zumba jest odpowiedni dla wszystkich, nawet tych, którzy nigdy wcześniej nie tańczyli.

Jak początkujący uczą się zumby

Najpierw należy ustalić priorytety. Jeśli chcesz się zrelaksować i poprawić nastrój, zaleca się uczęszczanie na zajęcia zumby co najmniej dwa razy w tygodniu przez godzinę. Poważniejsze zadania, np. jak zredukować nadwagę i ulżyć mięśniom, będą musiały być realizowane na siłowni i podczas innych szkoleń. Zajęcia zumby stają się w tym przypadku dodatkowym zasobem. Pomagają zrzucić zbędne kilogramy, rozładować napięcie i otrząsnąć się po monotonnym treningu siłowym.

Następnie należy wybrać klub sportowy i znaleźć certyfikowanego instruktora. Do treningu potrzebne są specjalne ubrania. Można ćwiczyć w dowolnym stroju sportowym, który nie krępuje ruchów. Najlepiej, jeśli są wykonane z naturalnych tkanin i w jasnych kolorach. Obuwie powinno być jak najwygodniejsze, wystarczą trampki lub tenisówki.

Zumbafitness składa się z trzech etapów:

 • Rozgrzewka. Ma to na celu rozgrzanie mięśni i stawów.
 • Aktywna część taneczna.
 • Ostatnią częścią jest rozciąganie.

Rozciąganie to zestaw obowiązkowych ćwiczeń rozluźniających, mających na celu odbudowę organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Nie należy zaniedbywać tego etapu i poprzestać na aktywnej części tanecznej. Podwyższona częstość akcji serca musi wracać do normy stopniowo, bez gwałtownych spadków. To nie jest dobre dla serca. Podczas aktywności fizycznej mięśnie są nasycane krwią. Spokój normalizuje oddychanie i przywraca wszystkie układy organizmu do spokojnego stanu.

zumba taniec


Nauka pięknego tańca, rozluźnienie, uzyskanie wyrzeźbionej sylwetki i zniwelowanie nadwagi jest możliwe dzięki zabawnej i ekscytującej zumbie. Jednak nauka tańca w pojedynkę jest trudna. Ćwiczenia grupowe są bardziej interesujące i przynoszą lepsze efekty, jeśli są prowadzone przez instruktora z opisem krok po kroku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz