Co jest ważniejsze w odchudzaniu: dieta czy ćwiczenia?

image

Odwieczny spór o to, czy w odchudzaniu skuteczniejsza jest dieta czy ćwiczenia fizyczne. W tym artykule dowiemy się raz na zawsze, które z nich szybciej szybciej rozprawią się z nadwagą.

Zasada 80/20: prawda czy fałsz?

Na pewno słyszałeś o zasadzie 80/20: aby skutecznie schudnąć, wystarczy tylko 20% sportu, a reszta to zdrowe odżywianie. Czy to mit, czy rzeczywistość?

Po części zasada ta jest prawdziwa. Możliwe jest zrzucenie zbędnych kilogramów bez ćwiczeń. Jednak bez odpowiedniego odżywiania osiągnięcie docelowej wagi jest prawie niemożliwe. Sport nie jest w stanie stworzyć deficytu kalorycznego w taki sam sposób, jak dieta.

Deficyt kaloryczny jest głównym czynnikiem wpływającym na utratę wagi. Jest to różnica między energią zużywaną przez organizm a energią spalaną z pożywienia. Jeśli ćwiczysz bez dostosowania diety, nie osiągniesz postępów w odchudzaniu.

Dlaczego zasada 80/20 nie jest w 100% prawdziwa? Faktem jest, że udział sportu i odżywiania w procesie odchudzania jest sprawą indywidualną. Zależy ona od wielu czynników: poziomu sprawności fizycznej, tempa metabolizmu, wieku, chorób i wielu innych.

Z tego względu wartość procentowa może być inna dla każdego sportowca. Na przykład dla niektórych osób odżywianie powinno stanowić 40%, a 60% trening cardio i trening siłowy.

cardio

Co jest ważniejsze w odchudzaniu: dieta czy sport?

Okazuje się więc, że dieta jest ważniejsza? Tak, dieta jest skuteczniejszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale z małym zastrzeżeniem.

Nie należy kłaść nacisku na dietę, ale na prawidłowe, uregulowane odżywianie. Ważne jest, aby odżywiać się rozsądnie, nie ograniczając drastycznie tłuszczów, węglowodanów i białek. Jednocześnie nie należy jeść wszystkiego, aby nie przekroczyć dziennego spożycia kalorii.

Sport jest dobrym uzupełnieniem zdrowej diety. Tak, nie powodują one deficytu kalorycznego. Jednocześnie jednak przynosi wiele korzyści dla organizmu. Rozważ poniższe korzyści.

Dlaczego ciało musi być aktywne fizycznie?

Jak sport pomaga w odchudzaniu? Organizm potrzebuje aktywności fizycznej do:

 • zwalczanie bezczynności;
 • przyspieszenie metabolizmu;
 • korygowanie kształtu i formy;
 • poprawa funkcjonowania układu oddechowego i sercowo-naczyniowego;
 • zwalczanie obrzęków;
 • zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wielu chorób (cukrzyca, policystyczne jajniki itp.);
 • pobudzenie przepływu krwi do narządów.

Wszystko to i wiele więcej pomaga nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także sprawić, że ciało będzie zdrowe i piękne.

jogging

Dużo ćwiczę, mało jem, ale nie chudnę. Dlaczego?

Zdarzają się sytuacje, w których ciężki trening i ograniczenia dietetyczne nie przynoszą pożądanych rezultatów. Praca trwa, a waga stoi w miejscu. Dlaczego tak się dzieje?

Główną przyczyną jest metabolizm. Wysiłek fizyczny i źle dobrana dieta mogą prowadzić do paradoksu tempa metabolizmu. Nadmierne ograniczenie kalorii powoduje spowolnienie procesów metabolicznych. Powoduje to niewielką utratę masy ciała.

Zaleca się, aby nie rezygnować ze spożywania białek, tłuszczów i węglowodanów oraz nie głodzić się. W organizmie nie będzie wystarczającej ilości energii (kalorii) do efektywnego wykonywania ćwiczeń.

Jakie czynniki wpływają na wagę?

Oprócz metabolizmu, na tempo utraty wagi wpływają następujące czynniki:

 • choroby tarczycy;
 • niedobór snu i jego niska jakość;
 • wysoki odsetek toksyn w organizmie;
 • stres.

Wspólne są takie czynniki, jak sen i stres. Można je unormować, dostosowując ilość i jakość snu (optymalne jest 7-8 godzin), aby umożliwić organizmowi regenerację po całym dniu pracy. A także poprawić swój stan psychiczny poprzez medytację, oddychanie, odpoczynek i inne.

joga

Zasady łączenia diety i ćwiczeń fizycznych

Połączenie diety i ćwiczeń fizycznych jest optymalne dla zdrowia i urody Twojego ciała. Podczas odchudzania z zastosowaniem diety i ćwiczeń fizycznych należy zwracać uwagę na takie kwestie, jak:

 • komunikacja ze specjalistą (lekarzem, trenerem, dietetykiem itp.) w celu opracowania indywidualnego programu diety i ćwiczeń;
 • dzielenie swoich posiłków na małe, ale częste (5-6 razy dziennie);
 • obliczenie dziennego spożycia kalorii, aby opracować dietę i program ćwiczeń w celu utraty wagi;
 • picie dużej ilości wody podczas treningu i nie tylko.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na schudnięcie jest połączenie zdrowej diety i aktywności fizycznej. Odżywianie może zlikwidować zbędne kilogramy, natomiast sport zapewni ciału siłę, ulgę, jędrność i uniesienie. Wybierając sposób na schudnięcie, warto kierować się swoimi potrzebami i celami. Twoje zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze. Życzymy owocnych treningów!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz