Pilates dla początkujących

image


We współczesnym świecie kult pięknego ciała stał się naprawdę powszechny. Aby odnieść sukces w życiu zawodowym i osobistym, trzeba pracować nie tylko nad swoim światem wewnętrznym, ale także zewnętrznym. Popularne stało się zdrowe odżywianie, chodzenie do klubów fitness, generalnie wszystko, co poprawia naszą kondycję fizyczną. Każdy ma prawo wybrać własną drogę do pięknego i zdrowego ciała. Z reguły jednak najbardziej godne zaufania są te metody, które były testowane przez dziesięciolecia i których doświadczyły miliony ludzi. I tu właśnie z pomocą przychodzi system ćwiczeń zwany pilates.

pilates

Co to jest pilates?

Zadziwiające jest to, że tak popularny dziś pilates istnieje już od ponad 100 lat! Ten system ćwiczeń został wynaleziony jeszcze w XIX wieku i narodził się w Niemczech. Urodzony w małym niemieckim miasteczku niedaleko Dusseldorfu, Pilates był wątłym i chorowitym chłopcem. Od najmłodszych lat cierpiał na gorączkę reumatyczną i astmę, ale udało mu się pokonać dolegliwości dzięki opracowanemu przez siebie zestawowi ćwiczeń fizycznych. W wieku 14 lat Joseph Pilates miał zdrowe, piękne ciało. W latach 20. Pilates wyemigrował do USA, gdzie spotkał wielu ludzi o podobnych poglądach, którzy byli gotowi trenować według jego systemu. W ten sposób pilates rozprzestrzenił się na cały świat, zaczynając od Ameryki, dlatego to właśnie ten kraj jest dziś uważany za miejsce narodzin pilatesu.

W naszym kraju pilates stał się popularny w ciągu ostatnich 10 lat, dzięki temu, że aktywnie interesuje się nim show-biznes. Pilates stał się bardzo popularny w naszym kraju, ponieważ naprawdę pomaga nam wyrzeźbić wymarzone ciało, nie wymagając przy tym zbyt dużych nakładów finansowych ani zbyt dużego wysiłku fizycznego.

Ćwiczenia pilatesa różnią się od innych rodzajów ćwiczeń tym, że te pierwsze z konieczności wykonywane są powoli, miarowo i płynnie - to praktycznie eliminuje ryzyko kontuzji podczas treningu. Głównym celem pilatesu jest nauczenie Cię, jak czuć swoje ciało, każdą jego część i każdy mięsień. Sercem tej techniki są ćwiczenia, które promują elastyczność i mobilność oraz wzmacniają mięśnie poprzeczne i proste brzucha - to, co Joseph Pilates nazwał "szkieletem siły".

Kolejnym filarem pilatesu jest oddychanie, które również musi być równomierne i miarowe. Przypomina to nieco jogę. Połączenie głębokiego oddychania z powolnymi ruchami pozwala na konsekwentną pracę nad różnymi grupami mięśni, wzmacniając je bez budowania masy mięśniowej.

Ćwiczenie pilatesu w domu lub na siłowni może pomóc w uzyskaniu dobrej kondycji, utracie wagi i pozbyciu się wielu dolegliwości.

pilates

Co ćwiczenia pilates robią dla Ciebie?

Praktyka pokazuje, że na zajęcia pilatesu częściej uczęszczają kobiety niż mężczyźni. Pilates jest jednak dobry zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Pilates dla kobiet

Joseph Pilates nazwał mięśnie brzucha, ud i pośladków "ośrodkiem władzy", dlatego wiele ćwiczeń jest ukierunkowanych na pracę z tymi właśnie strefami. A to z kolei są często obszary najbardziej problematyczne dla kobiet. Pilates jest zalecany dla kobiet o sylwetce typu "gruszka", "prostokąt" lub "jabłko", aby pomóc im pozbyć się nadmiaru tłuszczu w problematycznych miejscach.

Pilates nadaje się również dla kobiet po 40. roku życia. Pomaga zapobiegać schorzeniom układu kostnego, zwiększa elastyczność mięśni i pomaga radzić sobie z niestabilnością emocjonalną.

Miłym dodatkiem" do zajęć pilates dla kobiet jest praca nad tzw. mięśniami intymnymi. Wiele ćwiczeń ćwiczy mięśnie i więzadła miednicy, co zwiększa wrażliwość okolic intymnych.

Pilates dla mężczyzn

Pilates jest szczególnie korzystny dla mężczyzn, ponieważ poprawia ich ogólną sprawność fizyczną, co ma kluczowe znaczenie dla ich wytrzymałości i poziomu aktywności. Mężczyźni skupiają się głównie na szybkim przyroście masy mięśniowej i ćwiczeniach siłowych. Tymczasem duża część sportowców zupełnie zapomina o znaczeniu gibkości i zaniedbuje rozciąganie. Ćwiczenia rozciągające pomagają jednak mięśniom szybko zregenerować się po treningu siłowym, poprawiają przepływ krwi i zwiększają elastyczność mięśni i więzadeł, co pomaga uniknąć urazów.

Pilates jest też dobry dla piwoszy. Częste spożywanie tego napoju prowadzi do powstania tzw. brzucha piwnego. Aby się go pozbyć, mężczyzna zaczyna mocno pompować mięśnie brzucha, nie zwracając uwagi na mięśnie pleców i kręgosłupa, ponieważ to one są głównym obciążeniem ze względu na wzrost brzucha. Nierównomierny trening mięśni prowadzi do bólu i tak już przepracowanych pleców, a człowiek szczerze zastanawia się: dlaczego boli? Pilates może w tym przypadku pomóc w równomiernym napięciu wszystkich grup mięśni.

pilates

U kogo sprawdzi się trening pilates?

Pilates jest odpowiedni dla Ciebie, jeśli:

  • cierpisz na powtarzające się bóle pleców;
  • cierpisz na osteoporozę lub chorobę zwyrodnieniową stawów;
  • prowadzisz siedzący tryb życia;
  • masz siedzącą pracę;
  • chcesz wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność;
  • potrzebujesz odzyskać siły po kontuzji;
  • chcesz schudnąć;
  • chcesz zachować sprawność fizyczną w czasie ciąży;
  • zależy Ci na szybkim powrocie do zdrowia w okresie połogu.

Złote zasady pilatesu

Nawet jeśli zamierzasz uprawiać pilates w domu, pierwsze dwie lub trzy sesje wprowadzające zaleca się odbyć pod okiem trenera, który wyjaśni podstawowe zasady ćwiczeń i dobierze najlepszy dla Ciebie zestaw. A potem, jeśli chcesz, możesz uczyć się kompleksu w domu.

Podczas ćwiczeń ważne jest, aby oddychać prawidłowo - klatką piersiową, starając się szerzej otworzyć klatkę piersiową na wdechu i jak najmocniej rozkurczyć mięśnie na wydechu.

Pamiętaj o mięśniach brzucha i utrzymuj je w stanie napięcia przez cały czas.

Bardzo ważne jest przyjęcie właściwej pozycji wyjściowej podczas wykonywania ćwiczenia. Nie trzeba się spieszyć i natychmiast rozpoczynać ćwiczeń. Lepiej jest sprawdzić początkową postawę ciała: nieprawidłowa pozycja jest nie tylko niekorzystna, ale może być nawet szkodliwa dla organizmu.

Upewnij się, że podczas wykonywania ćwiczenia ramiona są opuszczone. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego oddychania, w przeciwnym razie klatka piersiowa nie będzie mogła się wystarczająco szeroko otworzyć podczas wdechu.

Podczas ćwiczeń w pozycji stojącej lub na czworakach ważne jest, aby trzymać głowę prosto, nie pochylać jej ani nie przyciskać brody do klatki piersiowej.

Staraj się jak najbardziej rozciągać kręgosłup, aby zwiększyć przestrzeń między dyskami kręgosłupa i sprawić, by ciało było bardziej elastyczne i zwinne.

pilates

Czas trwania i częstotliwość ćwiczeń: warunki skuteczności

Joseph Pilates zachęcał swoich zwolenników do wykonywania ćwiczeń 5-7 razy w tygodniu. Dla tych, którzy uprawiają ten sport od dłuższego czasu, taki harmonogram jest w porządku. Jednak dla początkujących wystarczą 3 treningi tygodniowo: organizm powinien stopniowo przyzwyczajać się do regularnych ćwiczeń, nie odbierając ich jako stresu.

Optymalny czas trwania treningu to 40-50 minut. Musisz jednak ćwiczyć od początku do końca treningu. Nie pozwalaj sobie na odpoczynek między ćwiczeniami, opcje "posiedzę chwilę, a potem będę kontynuował" - nie przejdą. Jeśli 40 minut jest trudne, lepiej skrócić ten czas, ale wykonywać ćwiczenia jedno po drugim, bez przerw.

Trening pilates w domu

Pilates można uprawiać w domu. Jest to łatwiejsze dla początkujących: wystarczy, że będą regularnie wykonywać zestaw podstawowych ćwiczeń. Jednak dla tych, którzy regularnie ćwiczą pilates w domu, warto zadbać o zakup dodatkowego sprzętu: oprócz maty trzeba będzie kupić piłkę, reformer, krzesło bez oparcia, moduł ścienny, wałek.

Jeśli zdecydujesz się na ćwiczenia pilates w domu, pamiętaj, by ćwiczyć boso. Jeśli chcesz, możesz włączyć spokojną, cichą muzykę, która wprowadzi Cię w nastrój do ćwiczeń.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz