Co to jest kalistenika: jak zacząć uprawiać street workout?

image

Jeśli uważasz, że kalistenika jest dziedziną mało znaną, ale bardzo atrakcyjną, proponujemy, abyś się nią  zainteresował. Od czego zacząć jako początkujący w kalistenice?

Nie da się przejąć pełnej odpowiedzialności za swoje życie, jeśli nie nauczymy się zarządzać własnym ciałem. Kalistenika to coś więcej niż tylko sport, to swobodne myślenie i nieograniczony rozwój fizyczny. W szerszych kręgach kalistenika znana jest pod nazwą streetworkout, czyli praca nad sobą. Przygotuj się na to, że najczęstszym miejscem ćwiczeń jest ulica, a większość ćwiczeń będzie prosta i dobrze znana. Trening jest odpowiedni dla każdego, nie ma osoby, w której życiu nie byłoby miejsca na sporty uliczne.

kalistenika

Co to jest kalistenika?

Jest to metoda sportowa, w której wszystkie ćwiczenia mają na celu pokonanie oporu własnego ciała. Jeśli porównamy kulturystę i człowieka uprawiającego kalistenikę, to ten pierwszy będzie pracował z dużymi ciężarami, podnosił hantle i sztangi, a ten drugi będzie używał tylko jednego narzędzia - własnego ciała. Nie trzeba chodzić na siłownię, najodpowiedniejszym miejscem do ćwiczeń jest dwór.

Streetworkout cieszy się zainteresowaniem na całym świecie, a w jego ramach organizowane są mistrzostwa, aż do formatu światowego, w których pula nagród wynosi miliony. W Polsce powstaje coraz więcej boisk ulicznych; są one instalowane nie tylko przy obiektach sportowych, ale także w zwykłych parkach, na placach i dziedzińcach budynków mieszkalnych. Dokłada się wszelkich starań, by każdy mógł przyjść i uprawiać sport za darmo o każdej porze dnia i nocy. Wiele hal sportowych jest wyposażonych w taki sam sprzęt jak boiska uliczne, co oznacza, że trening "uliczny" może być kontynuowany nawet wtedy, gdy na dworze jest minus 30 stopni.

Wskazówki dla początkujących w kalistenice

W każdym sporcie ważne jest zachowanie zdroworozsądkowej świadomości, że należy zachować umiar w ćwiczeniach. Nie dążcie od razu do rekordów - dzięki ciężkiej pracy i wytycznym przyjdą one później.

  • Podczas wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń należy zachować ostrożność i konsekwencję;
  • Nie należy pozostawiać podejścia niedokończonego; należy powtarzać je aż do skutku;
  • Ćwicz regularnie i bez przerwy;
  • Najlepsza częstotliwość treningu to co drugi dzień, nie należy trenować codziennie, ponieważ mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Ćwicz z pełnym zaangażowaniem, ale nie zapominaj o odpowiednim odpoczynku i reżimie snu;
  • Na początku zwiększ liczbę powtórzeń w podejściu, a następnie zwiększ liczbę zestawów. Nie wykonuj wielu podejść na raz, ponieważ przy piątym lub szóstym podejściu zaczniesz tracić tempo, a efektywność ćwiczenia gwałtownie spadnie. Lepiej jest przeprowadzić krótką sesję treningową, ale za to z pełną mocą;
  • Śledź swoje postępy, zapisuj wyniki w dzienniku treningowym i porównuj je z poprzednimi wynikami w czasie. Zapisuj liczbę podejść i powtórzeń - wynik najłatwiej jest zobaczyć w liczbach. Świadomość własnych sukcesów jest motywująca, nawet jeśli rekord, który ustanowiłeś, jest niewielki w ogólnym rozrachunku, powinieneś być dumny z siebie i swojego osiągnięcia;
  • Zacznij od najprostszych ćwiczeń, naucz się prawidłowo wykonywać przysiady, wykroki, podciąganie i pompki - razem bardzo dobrze wzmacniają ciało i przygotowują je do dalszego rozwoju. Wraz z poprawą kondycji należy zwiększać stopień trudności i wykonywać bardziej złożone warianty znanych ćwiczeń;

kalistenika

Zobacz także: Trening całego ciała dla początkujących - 9 wskazówek

Przykładowe ćwiczenia treningowe dla początkującego 

  • Pompki - 3 zestawy po 10 powtórzeń;
  • Zwis na wyprostowanych ramionach - 4 zestawy, jak najdłużej;
  • Podciąganie się - 3 zestawy po 10 powtórzeń;
  • Unoszenie nóg do klatki piersiowej na drążku - 3 podejścia po 10 powtórzeń;
  • Podnoszenie prostych nóg do pozycji równoległej do podłoża - 3 podejścia po 10 razy;
  • Plank - 3 podejścia po 30 sekund;
  • Przysiady - 3 zestawy po 10 powtórzeń.

Przez dwa tygodnie wykonuj ten program co drugi dzień, a następnie dodaj do każdego ćwiczenia podejście lub przynajmniej kilka powtórzeń. Mięśnie rozwijają się tylko wraz ze wzrostem obciążenia.

Korzyści płynące z kalisteniki dla początkujących

Głównym z nich jest przystępność cenowa, nie trzeba wydawać pieniędzy na własny rozwój sportowy. Nie ma potrzeby kupowania specjalnego stroju i sprzętu, opłacania abonamentu za usługi klubu i trenera. Możesz ćwiczyć przy każdej pogodzie i o każdej porze roku, a jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz, zawsze możesz trenować w domu.

Kalistenikę można uprawiać w każdym wieku - najważniejsze jest, aby nie przeciążać mięśni, zwłaszcza jeśli nie są one dobrze wytrenowane. Nawet małe dzieci i osoby starsze mogą wykonywać te ćwiczenia z własnym ciężarem ciała, nie bez powodu są one włączane do szkolnych i przedszkolnych programów rozwoju fizycznego.

kalistenika

Podsumowanie

Nie ma potrzeby postrzegać kalisteniki jako nowego sportu, istnieje ona od niepamiętnych czasów, a teraz przeżywa kolejny renesans. Wystarczy ćwiczyć przez 30-40 minut, dać z siebie wszystko, a Twoje ciało zawsze będzie sprawne i zgrabne. Wkrótce z dumą spojrzysz na swoje odbicie w lustrze i zdasz sobie sprawę, że wszystko to osiągnąłeś sam.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz