Mobilność – czym jest i jak ją poprawić?

image

Osoby, które dbają o zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego i chcą trenować inteligentnie, czyli z uwzględnieniem wszystkich niuansów techniki, powinny zwrócić uwagę na zajęcia Mobility, które zapowiadają się jako nowy hit na skalę światową.

W fitnessie koncentrujemy się na ćwiczeniach, które zmniejszają masę ciała, pomagają uzyskać piękną definicję mięśni oraz sprawiają, że stajemy się silniejsi i bardziej wytrzymali. Jednak niewiele osób, rozpoczynając treningi, decyduje się zrozumieć, jak w ogóle działa ruch. A nasze zdrowie zależy od tego, jak dobrze się ruszamy. 

Zajęcia z mobilności, niedawno dodane do internetowego planu zajęć World Class, pomagają nam to zrozumieć i spojrzeć na funkcjonowanie mięśni z biomechanicznego punktu widzenia. Mobilność poprawia jakość ruchu, tworząc podstawę dla innych ćwiczeń i zwiększając możliwości organizmu.

Specjalne techniki mobilizacji stawów stosowane w treningu Mobility opierają się na anatomii funkcjonalnej - na przykład na charakterystyce kątowej ruchów. Dzięki tym technikom możemy poprawić ruchomość stawów u osób niepełnosprawnych. Należy mieć świadomość, że każdy ma ograniczenia, ponieważ aparat stawowo-więzadłowy działa u każdego inaczej. Na przykład w różny sposób oddziałuje na mięśnie. Do tego dochodzą urazy, odszkodowania i inne niuanse, które wpływają na nas w różny sposób. Ograniczenia można jednak usunąć tylko poprzez pracę z układem nerwowym - korygując utrwalony wzorzec. Trzeba przerwać istniejący łańcuch ruchów, z którego "wypada" np. prawy mięsień.

Fitness

Jak przebiega trening Mobility?

Sesja treningowa mobility trwa około 55 minut. Na zajęciach nie używa się prawie żadnego sprzętu. Czasami jednak może być potrzebna mata np. taka na której uprawiamy jogę lub przedmioty służące jako podparcie.

Zaczynamy od rozgrzewki - albo poprzez zaangażowanie zakończeń nerwowych w stopach, albo poprzez ogólną pracę receptorów. Następnie przechodzimy do mobilizacji z góry na dół lub z dołu do góry, wykorzystując fizjologiczny ruch stawów. Jeśli obszar jest przeznaczony do obracania się, robimy to. Jeśli obszar przepony służy do oddychania, wykonujemy ćwiczenia oddechowe. Stosujemy również bardziej złożoną pracę w różnych płaszczyznach: abdukcja, zgięcie, redukcja. Ponadto do ćwiczeń dodaje się też techniki neurologiczne - na przykład ruchy oczu, które mogą wpływać na układ przedsionkowy i móżdżek.  

W ten sposób podczas treningu mobilności "włączamy" funkcję mięśni, która jest wrodzona. Na przykład mięsień pośladkowy wielki (gluteus maximus) w ramach swojej naturalnej funkcji nie porusza biodrem ani go nie obraca, ale chroni nasze ciało przed upadkiem - a my pozwalamy mu wykonywać tę pracę. Nasz układ nerwowy będzie postrzegał ten naturalny ruch jako korzystny dla organizmu i w rezultacie "zapamięta" ten wzorzec.

Kto może skorzystać z treningu Mobility?

Trend mobility jest odpowiedni dla wszystkich, niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej: trenować może zarówno osoba daleka od sprawności fizycznej, jak i zawodowy sportowiec. Przy okazji, w procesie ciągłego treningu, często zapominają, że to nasz układ nerwowy ma kontrolę nad ruchami, że mięśnie nie poruszają się same. Mobilność pozwala nam wzmocnić połączenie między układem nerwowym a funkcjonowaniem mięśni. Taki trening poprawia percepcję receptywną, a więc i sam ruch: siłę, szybkość, gibkość, zręczność, koordynację. Im więcej aktywnych i sprawnych punktów widzi nasz mózg na swojej "mapie" ciała, tym lepszy jest ruch.

Jedynymi osobami, które muszą zrezygnować z mobilności, są osoby z ostrymi stanami chorobowymi - procesami zapalnymi i zwyrodnieniowymi stawów. W takich problematycznych sytuacjach należy uzyskać zgodę lekarza na ćwiczenia.

Jednocześnie wiele problemów ze stawami i kręgosłupem jest związanych przede wszystkim z układem nerwowym. Jeśli osoba doznała wcześniej urazu, ale okres rekonwalescencji już minął, mózg może nadal postrzegać poprzednio uszkodzony obszar jako wrażliwy i chronić go za pomocą kompensacji, tworząc nieprawidłowy wzorzec ruchu.

Nieprawidłowe wzorce można ustalić także w inny sposób. Na przykład nieprawidłowe chodzenie bez pracy rotacyjnej odcinka piersiowego kręgosłupa. Poprawiając wyniki jednego segmentu, wyrównujemy cały łańcuch ruchu. Czasami tak niewiele potrzeba, aby korekta przyniosła poprawę zdrowia i samopoczucia.

fitness

Jakich efektów należy się spodziewać po treningu?

Dzięki Mobility poprawiamy ruchomość stawów i prawidłowe ułożenie pobliskich mięśni. W tych obszarach znajduje się wiele receptorów, które wysyłają sygnały do mózgu w celu przetworzenia informacji i wytworzenia rezultatu w postaci ruchu. Jeśli w ogóle nie ćwiczysz, mięśnie i stawy są stopniowo "wymazywane" z mapy mózgu. W tych obszarach osłabia się wrażliwość na sygnały przychodzące do mózgu, które powodują "włączenie" mięśnia. Na przykład osoby, które od czasu do czasu mogą skręcić nogę, nie mają wystarczającej podatności. Trening poprawia "mapę" receptorów w mózgu, dzięki czemu mózg automatycznie "włącza" ten mięsień, którego praca jest potrzebna, by np. uniknąć skręcenia kostki. Ponadto ćwiczenia ruchowe poprawiają krążenie krwi, odżywianie i trofizm stawów. Kręgosłup jest odżywiany tylko przez ruch - nie ma żadnych kanałów, które by do niego prowadziły. Im więcej ruszamy kręgosłupem, tym zdrowsze są krążki międzykręgowe.

Z czym łączyć mobilność?

Przed mobilnością można wykonać ucisk mięśniowo-powięziowy, lekko uciskając mięśnie i powięzi, aby je rozluźnić i jednocześnie "zaangażować". Trening może być wykonywany przed zajęciami siłowymi, tańcem lub np. bieganiem jako przygotowanie ciała do normalnego zakresu ruchu. Mobilność jest również uważana za samodzielny trening rehabilitacyjny.

Wypróbuj różne treningi - w różnych trybach i w różnym tempie, łącząc je na różne sposoby. Im bardziej stawiamy sobie wyzwania w postaci niestandardowych zadań ruchowych, tym lepiej pracuje nasz mózg, przetwarzając więcej informacji. Z czasem nauczy się on reagować na sygnały o lepszej jakości i działaniu, a "mapa" receptorów organizmu będzie coraz szersza. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz